Raspberry Pi

3) Připojení periférií k RasPi

Na připojení asi není co zkazit. Dobrý nápad je v článku na www.raspi.cz .Doporučují tam připojit RasPi přes USB rozbočovač, který slouží jednak pro rozšíření počtu USB portů, a zároveň se z jednoho USB portu bere napájení pro RasPi.
Protože nemám žádný zobrazovač, na kterém by byl HDMI konektor, připojil jsem RasPi k televizi přes S-Video konektor a převodník S-Video->SCART. Kvalita je ale velice špatná. Někdy se může stát, že bude dokonce černobílý obraz. Jak nastavit barvy na televizi je popsáno v poznámce u článku "Změna rozlišení displeje".

Taky je možné připojit k RasPi počítačový monitor s konektorem VGA přes jiný převodník. Tohle řešení je o trochu lepší, než ten SCART (dokonce se objevily i barvy), ale pořád nic moc. Aby se dala přečíst písmenka, musí se nastavit malé rozlišení zobrazení. Potom je zase problém, že některá okna se nevejdou na monitor celá a musí se s nimi posouvat. 


(větší fotka uspořádání po kliknutí na obrázek)


RasPi mám připojené k domácí počítačové síti přes router TP-Link. Tady jsem hned ze začátku dlouhou dobu řešil problém s připojením k internetu. Nakonec jsem zjistil, že mám moc bezpečně nastavený router. Měl jsem tam přesně vyjmenované MAC adresy, ze kterých je možné k internetu přistupovat. MAC adresu Raspíčka jsem tam ale zapomněl přidat.
Zrušil jsem tedy na routeru filtrování MAC adres a od té doby mělo RasPi plný přístup k internetu.

Od okamžiku, kdy se mi podařilo rozchodit vzdálený přístup, tak už žádný USB rozbočovač nepotřebuji.
Stačí napájecí adaptér s mikroUSB konektorem a síťové připojení přes Ethernet.  USB rozbočovač bude dobrý v případě, že budu chtít k RasPi připojit nějaké zřízení, které bude mít větší odběr. RasPi je prý schopné dodávat do každého ze dvou USB konektorů pouze 140mA.

Všechny operace je možné po zprovoznění vzdáleného přístupu provádět na dálku na "normálním" počítači. Jen na začátku, než se ten dálkový přístup nastaví, tak se musí vytrpět velice špatné zobrazení na televizi přes S-video konektor. V USB portech na RasPi mám při té prvotní konfiguraci zasunutou jen klávesnici a myš (ve skutečnosti by stačila jen ta klávesnice).


Doplnění 16.8.2012

Pomocí programu PuTTY je možné provést úvodní nastavení RasPi a zprovoznění vzdáleného přístupu k pracovní ploše (VNC) i bez televize a klávesnice.
Podrobnější návod jsem připsal do článku: Zprovoznění vzdáleného přístupu.

 


úvodní strana webu AstroMiK.org

poslední úprava stránky 29.10.2012