Raspberry Pi

12) Bluetooth

Bluetooth se může občas hodit, když někde v terénu nebude dostupná síť a bude potřeba přenést nějaké soubory mezi Raspíčkem a PDA.
Při instalaci jsem postupoval podle tohoto návodu: http://www.dreamgreenhouse.com/projects/2012/rpibt/index.php  
A podle tohoto článku: http://www.czela.net/wiki/index.php/Bluetooth

Nejdřív instalace potřebných programů a ovladačů:

sudo apt-get update
sudo apt-get install bluetooth bluez-utils blueman

Pak jsem zapnul  bluetooth na PDAčku a na PC. Nastavil jsem těmto zařízením stav na "zjistitelný".
Potom jsem zadal několik příkazů k otestování, jestli je BT adaptér správně nainstalovaný:
lsusb
sudo /etc/init.d/bluetooth status
sudo hcitool dev
sudo hcitool inq
sdptool browse local      
 


A ještě jsem zkusil scan:

hcitool scan

Obě zařízení (PDA i PC) to po chvíli našlo.

 

 

Dál jsem pokračoval ve spárování zařízení. To jsem ale už prováděl v grafickém programu
   (Menu -> Preferences -> Bluetooth Manager) 

Při pokusu o spárování se však objevily problémy. Když jsem zadával párovací kód, tak se vždycky RasPi zaseklo a nezbylo mi nic jiného, než ho natvrdo vypnout od napájení a pak zas zapnout. Při třetím takovémto resetu se ale asi poškodil nějaký právě otevřený soubor a od té doby BT nefungovalo. Po příkazu lsusb sice adaptér vidět byl, bluetooth status byl taky OK, příkaz sdptool browse local taky vypisoval nějaké dostupné služby, ale při příkazech hcitool scan a hcitool dev bylo odpovědí, že zařízení není dostupné. Reinstalace programů bluetooth, bluez-utils a blueman nepomohla. Nechal jsem to tedy být a při další kompletní přeinstalaci RasPi jsem ten BT nainstaloval znova a pak se to zase rozběhlo (zase do doby, než jsem se to pokusil znova spárovat).

Při instalaci jsem narazil ještě na jeden zajímavý problém:
Používám čínské BT adaptéry za 2$ od DealExtreme. I přesto, že ve Windowsech všechny fungovaly dobře, jeden z nich nebyl v RasPi vůbec vidět. Když jsem zadal příkaz lsusb, tak se žádné BT zařízení nezobrazilo. Po výměně adaptéru za jiný kousek už to bylo v pořádku.

Jednou jsem taky zkusil přenést soubor z RasPi do PC bez spárování obou zařízení. K mému překvapení se to povedlo. Jenže okamžitě po úspěšném dokončení přenosu se RasPi zase zaseklo. Asi tam bude nějaký problém v softwéru. Budu čekat, jestli někdo nevydá nějakou opravu.  

Taky jsem zjistil, že bluetooth si bere docela dost systémových prostředků. Graf využití procesoru se při obyčejném pohybu myší dostával blízko ke 100%. Spouštění aplikací (například terminálu) trvalo znatelně déle, než před instalací BT. A při vkládání příkazu ze schránky do terminálu (Ctrl + Shift +V) bylo jasně znát, že se příkaz nevkládá najednou, ale že se do terminálu vloží třeba půl řádky, pak se malou chvilku nic neděje a pak se teprve vloží zbytek řádky.  Restart nepomáhal. K uvolnění výkonu došlo až po vypnutí BT adaptéru. Ale i potom ten výkon nebyl úplně 100%. Ještě trochu lepší to bylo až po úplném vytažení adaptéru z USB portu.

Tady je porovnání grafů vytížení procesoru při obyčejném hýbání myší po ploše (kolem obrázku maliny rychlostí asi 1 otáčka za sekundu) při zapnutém a vypnutém BT:

Takže pokud se povede opravit problém s tím zasekáváním, stejně asi bude BT použitelné jen jako nouzové řešení pro přenášení souborů a nebude možné ho mít trvale zapnutý.

 

 


úvodní strana webu AstroMiK.org

poslední úprava stránky 3.8.2012