Drobnosti, které mi usnadňují práci s dalekohledem 1) Gumové nožičky Když jsem potřeboval při přenášení postavit "rouru" na beton (například při otevírání dveří), tak i při velmi jemném pokládání docházelo ke značným otřesům optiky. S nožičkami je to o hodně lepší. Nožičky by měly mít dost velkou plochu kvůli stabilitě.2) Háček na ovladači Ovladač k pohonu montáže mi pořád někde plandal a spadával. Tak jsem na něj přidělal zezadu suchý zip a druhou část zipu jsem nalepil na nohu od stativu. Tohle řešení se ale neosvědčilo. Rovná plocha ovladače na kulaté noze špatně držela. Navíc se mi po tmě špatně trefovalo těmi zipy na sebe.Zkusil jsem druhé řešení a to se mi zdá o dost lepší: Z měděného drátu o průměru 3 mm jsem naohybal hák a na konci jsem vyřezal závit M3. Pomocí toho závitu jsem ten hák přišrouboval k ovladači (zevnitř ovladače jsem na hák natočil matici). Zavěšuji teď ovladač mezi nohy stativu do některé volné díry pro okuláry. Místo drátu by možná šlo použít hák z ramínka, nebo něco podobného.
3) Držák pro laserové ukazovátko do polární osy Když už jsem si koupil zelené laserové ukazovátko jako zaměřovač k dalekohledu, chtěl jsem ho využít i pro nastavování polární osy. Vysoustružil jsem si na něj držák, který se zastrkává místo krytky na horní straně polární osy.Není to úplně přesné nastavení, ale na pozorování to bohatě stačí. Pro focení už potom není problém doladit přesnou polohu pomocí polárního hledáčku, protože Polárka je bezpečně v zorném poli hledáčku. Ta žlutozelená izolačka je tam z toho důvodu, že jsem to špatně změřil a osoustružil jsem to víc, než bylo třeba. A pokud by někoho zajímal materiál, ze kterého jsem ten držák vyrobil, tak jsou to zbytky epoxidové pryskyřice Epoxy1200 odlévané do krabičky od multivitamínů Centrum. 4) Krabička na filtry
Když jsem si koupil nějaký okulárový filtr, tak byl vždycky v krabičce,
která musela být převázána gumičkou, jinak by se sama otevřela. Ty
krabičky jsem nosil různě po kapsách a když jsem filtr vyndaval, tak se
mi stávalo, že mi z krabičky občas nějaký vypadl.
5) Šroubky u okulárů Zoomovací okulár Hyperion se mi špatně přidělával do
okulárového výtahu, protože originální upevňovací šroubky byly strašně
malé. Tak jsem je nahradil distančními sloupky DA5M3x15 (nebo 20) - Mosazný
šestihranný sloupek se závitem M3, dlouhý 15 nebo 20mm.
6) Odkládací miska na filtry Po zakoupení UHC filtru nastal trochu problém s tím, že tento filtr zlepšuje pouze pozorování mlhovin - všechno ostatní hodně ztmavuje. Takže ho musím při pozorování občas odšroubovat a odložit. Když jsem ho jen tak pokládal na držák okulárů, hrozilo, že propadne některou z děr. Vyrobil jsem si tedy misku z víčka elektroinstalační krabičky. Na dno misky je přilepen umělohmotný váleček, který přesně padne do díry pro velký okulár (průměr 50mm, výška asi centimetr). Miska je bez problémů vyjímatelná z držáku pro okuláry a nepřekáží ani okolním dírám.
7) Dvouosá vodováha Vlastnoručně dělaná vodováha z injekční stříkačky.
Používám jí pro vodorovné ustavení montáže.
8) Kloubový ministativ pro foťák nad dalekohled Foťák, který je jednoduše přišroubovaný na kruhu,
který drží tubus, není možné pootočit. Koupil jsem si proto malý stativ a ten jsem upravil, aby se dal přidělat k dalekohledu. S jeho pomocí už není problém foťák nasměrovat úplně libovolným směrem.
9) Vyhledávácí ouška ke Karkoschkově atlasu Vytisknul jsem si "terénní" verzi Karkoschkova
atlasu hvězdné oblohy. V tomto atlase se ale špatně hledá, tak jsem si v něm
vystříhal vyhledávací ouška, na kterých jsou zkratky názvů souhvězdí. Doplnění 9.2.2011 Po 10 měsících používání se většina oušek zmačkala
a některá i utrhla.
Nová varianta vyhledávacích oušek:
Detail nových oušek:
Detail oušek původní varianty:
Ouška po 10 měsících používání:
10) Odkládací stolek pod dalekohled Stačí tři tlustší dráty zohybané do tvaru háků a zavěšené na kříži pro odkládání okulárů. Tyto háky drží krytku dalekohledu. A celé se to dá použít jako odkládací stolek například pro mapy. Unese to dokonce i jedno závaží (5,5kg) - ale to už je fakt na hraně. Pro zvýšení pevnosti a stability jsou dráty ještě připáskované k nohám pomocí suchých zipů na kouscích popruhů .
11) Podstavec pod SQM Umožňuje jednoduše nastavit měřič kvality oblohy (SQM) na elevaci 60°, případně na zenit. Více informací je tady
12) Přenášení dalekohledu
Pozorovat chodím většinou sám, tak jsem musel vymyslet, jak celý dalekohled pobrat. Vymyslel jsem to takhle: Závaží se mi už do batohu nevešly, tak jsem si na ně vyrobil speciální postroj a nosím je zavěšené za krkem.
Přes jedno rameno nosím malý batůžek. V něm je akumulátor a kabely. Tady je tabulka s rozepsanými váhami:
Postroj na přenášení závaží
|
úvodní strana webu AstroMiK.org |
|
poslední úprava stránky 7.5.2012 |